czwartek, 25 czerwca 2015

Chcesz znaleźć dobrą pracę? Znajomość języka to konieczność - jakiego warto się uczyć?

W dzisiejszych czasach brak znajomości języków obcych może stanowić poważną przeszkodę w znalezieniu dobrej posady. Z drugiej strony znajomość rzadkich języków jest nie lada zaletą. Na pewno warto znać język angielski. Większość osób wykształconych posługuje się nim w mniejszym lub większym stopniu. Żeby zatem być bardziej konkurencyjnym niż reszta kandydatów, warto znać jeszcze jeden język obcy. W naukę jakiego języka najlepiej zainwestować?

Poniżej przedstawiamy listę języków, których warto poduczyć się chociażby na lektoracie.


Skandynawistyka to nazwa kierunku pod którym kryje się filologia duńska, norweska lub szwedzka. Kierunek jest oferowany przez Uniwersytet SWPS w Warszawie (możliwość studiowania filologii szwedzkiej lub norweskiej), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy przez Uniwersytet Gdański, który oferuje również filologię duńską. Co rok maturzystów do skandynawistyki przyciąga zarówno fakt rosnącego zapotrzebowania na skandynawistów, jak i niesamowita kultura tych krajów.

Filologia fińska

Tę filologię oferuje między innymi Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Warszawski. Liczba przyjmowanych kandydatów jest niewielka, toteż jej ukończenie gwarantuje znalezienie dobrze płatnej pracy.

Filologia angielska, iberystyka, germanistyka

Na tych filologiach nigdy nie brakuje chętnych: zarówno na studia stacjonarne, jak i niestacjonarne zawsze jest wielu kandydatów. Wynika to z tego, że po wspomnianych kierunkach - mimo rosnącej liczby ich absolwentów - wciąż jest łatwo znaleźć pracę, a języki te nierzadko są po prostu pasją osób, które decydują się na takie studia filologiczne. Angliści, hispaniści i germaniści - jeśli nie zajmują się tłumaczeniami - zawsze mogą liczyć na wiele godzin korepetycji z uczniami, jak i z osobami, które po prostu chciałyby poznać jakiś popularny język.

Filologie orientalne

O tym, że warto skończyć sinologię (filologia chińska), japonistykę, czy koreanistykę, wie każdy. Mało jednak osób wie, że tak naprawdę każdy niszowy język jest gwarancją znalezienia ciekawej pracy. Uniwersytet Warszawski czy Jagielloński obok wspomnianych kierunków oferuje również iranistykę (filologię perską), hebraistykę czy turkologię. Taki kierunek jak filologia mongolska jest przede wszystkim dla miłośników Mongolii, jednak niektórzy - szczególnie studenci filologii polskiej, którzy uczą obcokrajowców - powinni pomyśleć o przynajmniej podstawowej nauce mongolskiego, gdyż w szkołach języków obcych jest coraz więcej osób, które uczą się polskiego, a ich natywnym językiem jest właśnie mongolski. Kierunek mongolistyka i tybetologia jest oferowany przez Uniwersytet Warszawski, mongolistykę można również studiować na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.


Portugalski to język, którym posługuje się ponad 210 mln osób zamieszkujących Portugalię oraz jej dawne kolonie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka, Timor Wschodni oraz Makau. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.

Są również kraje, w których język portugalski nie ma statusu języka urzędowego, lecz jest używany. Są to: Stany Zjednoczone, Francja, Republika Południowej Afryki, Wielka Brytania, Wenezuela, Kanada, Szwajcaria, Niemcy, Hiszpania, Australia, Luksemburg, Indie, ,Belgia, Urugwaj, Argentyna, Kuba, Sri Lanka Bermudy, Holandia, Barbados i Irlandia. Nauka języka portugalskiego będzie też prosta dla osób, które znają już język hiszpański, ale też w ogóle dla Polaków, bo dużo dźwięków z tego języka jest podobnych do tych, które znamy już z polskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz