wtorek, 30 czerwca 2015

Jaki kierunek studiów wybrać? Wybierz zawód z przyszłością!Trudne czasy, w których przyszło nam funkcjonować są doskonałą okazją do rozwoju wielu branż i specjalizacji. Mimo kryzysu gospodarczego, wielu specjalistów nie musi martwić się o swoją przyszłość. Jakie stanowiska są zatem najbardziej przyszłościowe? Jaki kierunek studiów wybrać, żeby w przyszłości nie mieć problemów z podjęciem ciekawej pracy.

Odpowiednie wykształcenie to tylko początek drogi, ale na pewno poszerza nasze horyzonty oraz otwiera przed nami wiele drzwi, także zawodowych. Jakie studia wybrać?

Kierunki zamawiane, poszukiwane zawody

Dobrą wskazówka na których specjalistów jest i będzie szczególny popyt są kierunki zamawiane.

MNiSW nieprzypadkowo oferuje dodatkowe stypendia w wysokości ok. 1 tys. złotych studentom, którzy zdecydują się na mniej popularny, bo trudniejszy program studiów. Już w tym momencie braki w kadrze inżynierskiej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej szacuje się w setkach tysięcy.

Dlatego kierunki zamawiane, takie jak: IT, inżynieria produkcji czy automatyka i robotyka możemy obstawiać jako przyszłościowe, umożliwiające szybki rozwój kariery oraz wynagrodzenie z wyższej półki. Dodatkowo niż demograficzny, starzejące społeczeństwo, a także postęp technologiczny spowodują, że popyt na specjalistów technicznych będzie się drastycznie zwiększał rokrocznie.

Dodatkowy język, dodatkowa płaca

Często słyszymy, że gruntowne wykształcenie umożliwiające sukces zawodowy to również biegła znajomość języków obcych. Tezę potwierdzają rekruterzy z Hays Poland. I nie mówimy tu tylko o osobach planujących karierę w centrach usług czy pracujących z klientem zagranicznym. Znajomość języków obcych jest również wymagana od inżynierów, którzy muszą mieć możliwość komunikacji z szefem czy kolegami z zespołu, którzy coraz częściej nie są Polakami. Ponadto szkolenia produktowe są bardzo często prowadzone w języku angielskim.

W przypadku zawodów technicznych znajomość języka obcego jest szczególnie problematyczna, dlatego też szczególnie dobrze wynagradzana.

Wiedza rynkowa i specjalizacja

Oczywiście odpowiedni kierunek studiów to tylko część sukcesu. Obecnie liczy się specjalizacja, im bardziej niszowa oraz innowacyjna tym lepiej, gdyż spowoduje, że będziemy w grupie nielicznych pożądanych fachowców. Przykładowo konsultanci Hays Poland specjalizujący się w rekrutacji kadry inżynierskiej zauważają, że wielu doświadczonych pracowników decyduje się na uzupełnienie wiedzy w zakresie odnawialnych źródeł energii. W związku z wymogami unijnymi zapotrzebowanie na tego typu ekspertów wciąż rośnie. OZE mogą okazać się dobrą alternatywą na zarobek, kiedy liczba standardowych projektów budowlanych się zmniejsza.

Obecnie wiele mówi się o rzeszy bezrobotnych prawników. Osoby, które wybrały rzadką specjalizację, która dopiero rozwija się na naszym rynku, przykładowo prawo farmaceutyczne, z pewnością nie narzekają na brak zajęcia, a dodatkowo mogą pochwalić się zarobkami nawet kilkukrotnie przewyższającymi przyjęte wynagrodzenie.
Dlatego bez względu na to, czy dopiero zdaliśmy maturę, czy jesteśmy na stanowisku kierowniczym, należy śledzić wydarzenia i trendy biznesowe, wiedzieć, co w trawie piszczy.

Kompetencje miękkie

Gruntowne wykształcenie powinno zapewniać również rozwinięcie kompetencji miękkich.
adania przeprowadzone wśród pracodawców, wskazują, że absolwentom przyjmowanym do pracy brakuje umiejętności komunikacyjnych, w tym argumentacji, pracy w grupie czy umiejętności prezentacji własnych pomysłów. Dlatego, jeżeli uważamy że kompetencje miękkie nie są naszą mocną stroną, być może warto wybrać kierunek, który umożliwi nam rozwój w tym obszarze.

Pasja + Przedsiębiorczość = Sukces zawodowy

Jeżeli dostosujemy kierunek studiów do naszych predyspozycji, a możliwie pasji życiowych i zrobimy to w sposób przemyślany znając realia oraz trendy rynkowe, w każdej dziedzinie możemy osiągnąć sukces zawodowy, bez wyjątku.
Dodatkowo jeśli posiadamy zmysł przedsiębiorcy, możemy naszą pasję przerodzić w dochodowe zajęcie - przykładem absolwentek bibliotekoznawstwa, które miłość do książek przerodził w kwitnący biznes internetowy.

Praca dla humanistów

Humaniści są doceniani przez pracodawców, ze względu na lepiej rozwinięte kompetencje społeczne oraz zdolności lingwistyczne. Dlatego jeśli nie jesteśmy umysłem ścisłym, nie musimy wybierać kierunku matematycznego czy technicznego, aby zapewnić sobie sukces zawodowy. Niestety dość częste są przypadki urodzonych humanistów, którzy uznali, że tylko praca z liczbami zapewni im zatrudnienie i dobre zarobki, wybierali zatem kierunki finansowe i ekonomiczne. Z oczywistego powodu nie byli prymusami na studiach, potem nie błyszczeli również w pracy w dziale finansowym. Nieszczęśliwy pracownik, bez zacięcia czy pasji, zawsze będzie gorzej wykonywał swoje obowiązki. Tym samym będzie miał ograniczoną możliwość rozwoju zawodowego, nawet po ukończeniu najbardziej przyszłościowego kierunku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz