poniedziałek, 29 czerwca 2015

Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce


Tegoroczni maturzyści już szykują się do matury i zastanawiają się jaki kierunek studiów wybrać.  Stres jest tym większy, że od wielu lat matura jest przepustką na studia. Na większości kierunków nie przeprowadza się egzaminów wstępnych, chociaż uczelnie mają taką możliwość.

Im wyższy wynik, tym większe szanse na wymarzony kierunek. Przy jego wyborze warto wziąć pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale także szanse na późniejsze zatrudnienie. Absolwentów niektórych specjalności jest już tak dużo, że pomimo dyplomu uczelni wyższej, przez lata nie są w stanie znaleźć pracy w zawodzie.   Poniżej przedstawiamy listę najbardziej obelganych kierunków studiów.

Informatyka

Informatycy stali się w pewnym sensie bohaterami współczesnego świata. Dzięki nim mamy dostęp do większości codziennych technologii. To oni tworzą uwielbiane przez wszystkich aplikacje. Są tak popularni, że powstają nawet seriale opowiadające o ich przygodach (np. Silicon Valley).

Nikogo nie powinno więc dziwić, że od lat informatyka cieszy się największym zainteresowaniem wśród potencjalnych studentów i tylko w zeszłym roku na ten kierunek aplikowało 30 tys. osób. Zapotrzebowanie na dobrze wykształconych informatyków jest ogromne, branża IT jest nienasycona i walczy o najlepszych kandydatów. Absolwenci mogą więc liczyć na niezwykle atrakcyjne zarobki.

Prawo

Prawo jest od dziesięcioleci jednym z najpopularniejszych kierunków studiów. Dla wielu osób jest to przepustka do lepszego życia. Potencjalnych prawników kusi perspektywa wysokich zarobków i dbania o przestrzeganie prawa. Niektórzy zaś chcą bronić niewinnych. Dlatego w zeszłym roku na prawo aplikowało aż 20 tys. ludzi.

Prawo niestety jest dość zamkniętą dyscypliną i nie każdy z jest w stanie dostać się na aplikację. W związku z tym wielu absolwentów zmienia po studiach plany i nie pracuje w zawodzie, bądź zajmuje się kwestiami niewymagającymi ukończenia drogiej i czasochłonnej aplikacji.

Zarządzanie

Zarządzanie ze swoimi 20 tys. kandydatów zajęło w zeszłym roku trzecie miejsce. Obecnie na świecie dominuje ustrój kapitalistyczny, więc wysoka pozycja zarządzania jest dość naturalna. Duże korporacje potrzebują dobrze wykwalifikowanej kadry zarządzającej. Potrzebni są pracownicy wyspecjalizowani np. w zarządzaniu zasobami ludzkimi, czy projektami.
Absolwenci zarządzania są też dobrze przygotowani do pełnienia roli przedsiębiorcy. Posiadają narzędzia pozwalające na stworzenie planu rozwoju firmy i skuteczne kierowanie własną działalnością, mogą więc pracować na własny rachunek.


Ten kierunek chyba nigdy nie straci na popularności. Tylko w 2014 ekonomię chciało studiować 16 tys. absolwentów liceum. Podobnie jak po zarządzaniu, absolwenci mogą liczyć na zatrudnienie przede wszystkim w dużych firmach, które potrzebują analityków, żeby poprawnie funkcjonować. Analitycy ekonomiczni i specjaliści ds. rozwoju  rynku powinni znaleźć zatrudnienie zarówno w sektorze państwowym, jak i prywatnym.

Budownictwo

Kierunek oferowany raczej przez politechniki niż uniwersytety może się poszczycić podobną ilością kandydatów jak ekonomia. Mimo, że jest to kierunek ścisły, to uczelnie nie mogą narzekać na brak chętnych. Wiele osób fascynuje idea pozostawienia po sobie czegoś trwałego np. rozpoznawalnego wieżowca, czy nowoczesnego muzeum.

Absolwenci tych studiów potrafią nie tylko stworzyć projekt i go zrealizować. Posiadają też wiedzę na temat stosowanych w budownictwie materiałów oraz uczą się wykorzystywania w pracy specjalistycznych technologii komputerowych. Potrafią też kierować zespołem i znają podstawy zarządzania firmą budowlaną.


To aż zadziwiające, że na tak specjalistyczny i wymagający kierunek chciało się zapisać 15 tys. osób. Studia te przygotowują absolwentów do pracy inżynierskiej w zakresie projektowania i konstruowania oraz eksploatacji maszyn. Przyszli inżynierowie będą też w stanie dobierać elementy sterowania maszyn i je programować. Poradzą sobie również z diagnozą stanu technicznego.

Po tych studiach można podjąć pracę właściwie w każdym sektorze przemysłu i usług. Absolwenci pracują m.in. w zakładach przemysłu maszynowego, motoryzacyjnego, czy działach technicznych służby zdrowia.

Finanse i rachunkowość

Finanse i rachunkowość, to już trzeci z kierunków związanych ściśle z ekonomią i gospodarką. Przyszli studenci zdobędą na tym kierunku wiedzę dotyczącą funkcjonowania instytucji finansowych i banków o raz umiejętności pozwalające na analizę zjawisk gospodarczych i sytuacji ekonomiczno-finansowych jednostek gospodarczych.

Absolwenci podobnych studiów mogą znajdą pracę biurach świadczących usługi w zakresie rachunkowości i doradztwa podatkowego, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, czy firmach zajmujących się kontrolą i audytem. Możliwości zatrudnienia są szerokie, więc dobry specjalista od finansów nie powinien mieć trudności ze znalezieniem atrakcyjnego stanowiska.

Automatyka i robotyka

Jeśli ktoś nadal twierdzi, że studia ścisłe nie cieszą się popularnością, to powinien zrewidować swoje pogląd. Na kierunek automatyka i robotyka również aplikowało niemal 15 tys. potencjalnych studentów. Na politechnikach brakuje raczej miejsc dla przyszłych studentów niż kandydatów.

Studenci tego kierunku zdobędą wykształcenie z zakresu projektowania i realizacji inteligentnych systemów. Zajmować się będą systemami kontrolującymi m.in. funkcjonowanie obiektów przemysłowych, jakość produkcji, zachowanie pojazdów, czy bezpieczeństwo budynków. Dzisiaj niemal każdy budynek posiada inteligentne systemy i większość fabryk korzysta z nich na swoich liniach produkcyjnych, więc zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny jest ogromne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz