poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Trafny wybór szkoły wyższej!

Już niebawem uczniowie szkół średnich przystąpią do egzaminów maturalnych, po których czeka ich dylemat, co i gdzie studiować. Czy młodzi ludzie są na tyle świadomi, aby trafnie podjąć decyzje o swojej przyszłości? Jakimi kryteriami się kierują i co dla nich jest najważniejsze w ofercie szkół wyższych?
 Maturzyści doskonale zdają sobie sprawę z wagi podejmowanej decyzji. Postępują odpowiedzialnie, gromadzą informacje, weryfikują opinie w wyszukiwarkach i na forach internetowych, a także odwiedzają serwisy poświęcone maturze i studiowaniu. Każda informacja może być cenna.

Dla ponad 350 tys. tegorocznych maturzystów nadchodzące tygodnie czerwca i lipca to czas podejmowania ważnych decyzji. To czas wyboru uczelni wyższej. Zadanie tym trudniejsze, że z roku na rok zmienia się rynek uczelni, powstają nowe kierunki studiów, modernizuje się infrastrukturę i aktualizuje programy nauczania.

Co zatem  warto brać pod uwagę przy wyborzej najlepszej dla siebie szkoły wyższej? Przede wszystkim dobór kadry wykładowców, elastyczność – możliwość dostosowania programu studiów do oczekiwań i potrzeb studiujących oraz infrastrukturę. Kolejnymi ważnymi dla maturzystów i studentów czynnikami powinny być: atmosfera, opinia i reputacja, równouprawnienie oraz jakość informacji na temat kierunków studiów
Wybór uczelni i kierunku studiów wyższych to dla wielu młodych trudna decyzja. O tym gdzie młodzi ludzie decydują się podjąć dalszą naukę często decyduje atrakcyjność wybranego zawodu na rynku pracy, oraz zaplecze dydaktyczne. Jedni wprowadzają nowe kierunki kształcenia, by nadążyć za zmieniającym się rynkiem pracy. Inni bazują na klasycznych kierunkach i renomie wyrobionej przez lata.


W dalszym ciągu w walce o nowego żaka wygrywają duże aglomeracje miejskie, a większy wpływ na wybory maturzystów mają rodzice, którzy sami uzyskali specjalistyczne wykształcenie.
Czy młodzi ludzie na początku swojego dorosłego życia orientują się, co podczas studiowania może mieć realny wpływ na szansę szybkiego zatrudnienia uwzględniając współczesne realia gospodarczo – społeczne?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz