poniedziałek, 9 marca 2015

Co się kryje w głowie?

Czy można połączyć mózg z komputerem? Dlaczego czujemy, że coś jest właściwe, zanim jesteśmy tego świadomi? Czy da się oszukać wariograf, powszechnie znany wykrywacz kłamstw?

Dzień Mózgu organizowany jest w ramach Światowego Tygodnia Mózgu i skierowany jest do wszystkich – zarówno młodszych jak i starszych – zainteresowanych odkrywaniem jego tajemnic. Uczestnicy wezmą udział w wykładach, warsztatach oraz pokazach multimedialnych prowadzonych przez specjalistów. O swoich doświadczeniach opowiedzą również studenci neurokognitywistyki, którzy przygotowali punkty informacyjne dla wszystkich zainteresowanych kierunkiem studia Warszawa.

Hazard, kreatywność i stymulowanie prądem

W Sopocie w trakcie wykładów uczestnicy dowiedzą się m.in. o najnowszych technikach stymulacji mózgu prądem w nauce języków obcych, wpływie gier komputerowych na graczy oraz jak wspomagać rozwój mózgu na każdym etapie życia? Natomiast neurokognitywiści przeanalizują związek między aktywnością mózgu i zachowaniem człowieka. W trakcie warsztatów, specjaliści wyjaśnią dlaczego uprawiamy hazard? Jak działa błędne koło gry oraz jak przebiegają fazy uzależnienia od hazardu? Ponadto, chętni dowiedzą się, czy kreatywność można trenować, jakie ośrodki mózgu nam to umożliwiają oraz sprawdzą swoją wiedzę o mózgu.

O stresie, świadomości i szybkim czytaniu

W ramach wrocławskiego Dnia Mózgu specjaliści opowiedzą o nowych neurotechnologiach używanych w zwalczaniu stresu pourazowego, szeroko pojętej świadomości samego siebie, zmianach w mózgu jakie towarzyszą zakażeniu wirusem HIV, a także o różnych rodzajach otępień w przypadku rozmaitych chorób. Przyszli rodzice dowiedzą się natomiast, jak można zadbać o intelekt swojego jeszcze nienarodzonego dziecka. W trakcie warsztatów będzie można odbyć podróż w głąb mózgu, nauczyć się trenować swój umysł oraz poznać techniki szybkiego czytania.

Piękno, kłamstwo i intuicja

Uczestnicy Dnia Mózgu studia  w Warszawie dowiedzą się z wykładów o potędze intuicji, a także tego jak mózg postrzega piękno, czym jest neuroestetyka oraz jak rzeczywistość wirtualna pomaga w badaniach i diagnozie zdolności umysłowych. Ponadto, specjaliści omówią wpływ technologii na nasze mózgi, na przykładzie gier komputerowych. Poza częścią wykładową, każdy będzie mógł wziąć udział przekonać się jak działa wariograf czyli urządzenie do wykrywania kłamstw i dowiedzieć się jak można go oszukać. Chętni będą mogli odwiedzić inne światy dzięki urządzeniu Oculus Rift, które przeniesie ich do wirtualnej rzeczywistości. Wszyscy ciekawi tego jak wygląda praca ich mózgu, będą mogli to sprawdzić korzystając z pomiaru EEG. Ponadto, specjaliści za pośrednictwem modeli 3D opowiedzą o budowie i funkcjonowaniu mózgu. Na najmłodszych będzie czekać mózgowa kraina, czyli kącik pełen gier, zabaw i słodyczy. Na nieco starszych graczy będą czekać twórcy serwisu neurogra.pl, którzy wyjaśnią jak, za jego pośrednictwem poprawić swoje zdolności intelektualne oraz rozdadzą kupony uprawniające do korzystania z serwisu za darmo przez pewien czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz