piątek, 27 marca 2015

Wybierz najlepszy kierunek studiów!

 Czy postawić głównie na rozwijanie swojej pasji dotyczącej danej dziedziny nauki, czy też może bardziej skupić się na tym jak wielkie korzyści finansowe oraz jak wielkie perspektywy pracy wiążą się z danym kierunkiem studiów? A może tak idealnie się składa, że studia, które w danym momencie Ciebie najbardziej interesują, są przy okazji także zaliczane do tych najbardziej prestiżowych, najlepiej płatnych oraz przynoszących największe perspektywy pracy? Wielu przyszłych studentów na pewno właśnie na to liczy!

Decyzja dotycząca wyboru kierunku studiów, jaką musi podjąć przyszły student, nie jest na pewno sprawą prostą. Kierunków studiów jest tak wiele, a doba dla większości z nas trwa przecież stanowczo zbyt krótko! Tyle ważnych pytań pojawia się w głowie kiedy przyszły student ma zadecydować, jaki kierunek studiów może przynieść mu najwięcej korzyści.


Wybór kierunku studiów to pierwszy krok w dorosłe życie. Od podjętej przez nas decyzji zależy w dużej mierze nasza przyszłość na gruncie zawodowym. Jak podjąć właściwą decyzję, która zapewni nam jednocześnie możliwość rozwijania swoich zainteresowań i realną szansę na znalezienie pracy po zakończeniu studiów? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Nie martwcie się jednak – jesteśmy po to, żeby pomóc Wam w znalezieniu „własnej ścieżki”.
Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów?

Pierwsze i najważniejsze, co powinniśmy zrobić wybierając kierunek studiów, to:

Przejrzeć internetowe oferty pracy

Dzięki temu będziemy mieć jasny wgląd na sytuację. Dowiemy się jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy, jakie wykształcenie jest szczególnie pożądane, a więc jaki kierunek studiów będzie najodpowiedniejszy. Ponad to dowiemy się wiele na temat wymagań pracodawców i wybierzemy odpowiednie specjalizacje.

Szerokim łukiem należy unikać:

Szczególnie oblegane kierunki studiów!

Jeżeli widzimy, iż na danym kierunku jest wielu studentów i ciężko jest się na przykład dostać, nie zrażajmy się tym i nie traktujmy, jak końca świata. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za parę lat, kiedy już ukończymy studia na danym kierunku, będziemy mieli trudności ze znalezieniem pracy, gdyż ludzi o takim samym wykształceniu, jak my będzie pod dostatkiem. Nie jest to jednak ogólną regułą. Weźmy na przykład studia medyczne. Jest wielu chętnych, a lekarzy można by rzecz – wciąż brakuje. Zupełnie inaczej jest na przykład z filologią angielską. W ostatnich latach nastąpił wielki „bum”. Kierunek ten był bardzo oblegany i teraz coraz częściej, angliści mają trudności ze znalezieniem pracy w szkole.

Ostatni, ale nie mniej ważny krok, który trzeba poczynić przy wyborze kierunku studiów:

Podczas wybierania studiów kieruj się swoimi zainteresowaniami, jednakże nie stawiaj ich, jako główne kryterium wyboru!

Jest jeszcze druga strona medalu. Będąc na przykład umysłem humanistycznym z całą pewnością nie wybieraj się na studia medyczne. Tym bardziej jeśli nie znosisz szpitali i jakoś nie czujesz do tego powołania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że lata (o ile uda Ci się przebrnąć zwycięsko przez studia) spędzone na nauce okażą się zmarnowanymi. Jeśli jednak czujesz, że wszystko co związane z fizyką napawa Cię ogromną ciekawością podejmij studia w tym kierunku, spełniając uprzednio wyżej wymienione kryteria, tj. przejrzyj oferty pracy i nie daj się zwieść modzie.

Ciężko Ci będzie zapewnić sobie w miarę dostatnią przyszłość polegając tylko i wyłącznie na Twojej pasji. Bądźmy szczerzy, niektóre hobby powinny zostać tylko i wyłącznie w sferze zainteresowań, co nie przesądza o tym, że nie podjęcie studiów w ich kierunku stanowi koniec naszej pasji.


Ważna decyzja ...

Jakikolwiek kierunek studiów wybierzemy pamiętajmy, że musi to być decyzja podjęta z wielką rozwagą, dojrzałością i jeszcze większą odpowiedzialnością! Trzymamy za Ciebie kciuki i wierzymy, że nie zmarnujesz tak wielkiej szansy jaka się przed Tobą rysuje!

Trudna sztuka wyboru

Logicznym jest, iż nigdzie w Internecie nie znajdziecie gotowej instrukcji, która „krok po kroku” doprowadzi Was do znalezienia idealnego kierunku studiów. Wybór tego typu jest kwestią indywidualną i opiera się na naszych zdolnościach, mocnych i słabych stronach oraz naszej wizji przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz