poniedziałek, 16 marca 2015

Potencjał twórczy różnorodności

Jak rozbudzić kreatywność? Projektanci, fotografowie, specjaliści technik krawieckich i form przemysłowych oraz psychologowie twórczości pokażą, skąd można czerpać inspirację podczas najbliższych Dni Otwartych School of Form. Na młodzież i nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych czekają otwarte warsztaty krawieckie, fotograficzne, ceramiczne i twórczego myślenia, które odbędą się w dniach 20 i 21 marca w hali nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich, przy ul. Głogowskiej 18 w Poznaniu.

Szycie metodą smockowanie – na czym polega ta ponadczasowa metoda krawiecka wyjaśni Dorota Jasiak podczas warsztatu w pracowni fashion School of Form. Uczestnicy poznają sposób łączenia punktów na tkaninie, dzięki któremu można uzyskać kompozycje typu relief i efekt 3D, który znajduje zastosowanie w pracach najlepszych projektantów. Uczestnicy będą pracować między innymi nad stworzeniem nietuzinkowych pokrowców na telefony i laptopy, które będą stanowić wizytówkę umiejętności.

W pracowni stolarskiej, ślusarskiej i prototypowni School of Form, uczestnicy warsztatów praktycznych dowiedzą się, na czym polega tworzenie modeli przestrzennych. Kierownik pracowni, studia Poznań Szymon Filoda wyjaśni podczas zajęć, jak między innymi powstają konstrukcje w oparciu o zasady tensegrity.

Tematem zajęć w pracowni ceramicznej School of Form będą motywy zwierzęce. Podczas warsztatu pod okiem Arkadiusza Szweda każdy z uczestników wybierze cechę zwierzęcia, następnie stworzy przedmiot z ceramiki bazując na spostrzeżeniach oraz wstępnej analizie tego zwierzęcia.

Czym różni się autoportret od selfie? W świat fotografii wprowadzi młodzież Mateusz Bieniaszczyk. Prowadzący warsztaty fotograficzne ,,Selfie z duszą” wskaże porady techniczne wykonywania i obróbki fotografii, zaprezentuje możliwości sprzętu studyjnego i jego domowych odpowiedników. Uczestnicy przygotują również własne pomysły na zdjęcia, szkice kadrów i rekwizyty, a następnie zrealizują swoją wizję pod okiem prowadzącego.

Nauczyciele będą mogli rozwinąć natomiast swoje umiejętności rozwijania kreatywności uczniów w klasie. Prowadzący warsztaty dr Radosław Sterczyński, psycholog poznawczy SWPS Sopot wyjaśni uczestnikom, czym jest twórcze myślenie. Uczestnicy poznają praktyczne ćwiczenia służące rozwijaniu kreatywności adekwatnych do zastosowania na różnych poziomach edukacji szkolnej. W ramach pracy w grupach nauczyciele sprawdzą, na czym polega konstruktywna rywalizacja i synergiczna współpraca.

Studenci School of Form, studia Poznań,  stu zaprezentują podczas Dnia Otwartego projekt Waterlove, którego ideą jest wyeksponowanie naczyń porcelanowych w niecodzienny, oryginalny sposób tak aby wytworzyć interakcję pomiędzy wystawianymi przedmiotami a uczestnikami wystawy. Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w warsztatach Be creative zone, które poprowadzą studenci. Tworzywem, który będą wykorzystywać uczestnicy zajęć jest papier – materiał prosty w obróbce i z racji swoich właściwości pozwala na konstruowanie przestrzennych brył. Zadaniem uczestników warsztatów będzie zaprojektowanie przestrzennej struktury z papieru, która mogłaby znaleźć zastosowanie we współczesnych aranżacjach wnętrz.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach w ramach Dni Otwartych School of Form są proszone o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.sof.edu.pl w zakładce aktualności. Wstęp wolny.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz